E-Recepta – także od lekarza online

eRecepta – także od lekarza online

Ostatnie wydarzenia związane z epidemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowały wzrost zainteresowania wizytami online u lekarza oraz usłigami eRecepta online. Możliwości jakie daje rozwój współczesnych technologii okazują się być pomocne także jeżeli chodzi o porady lekarskie. Np. korzystając z platformy halodoctor.pl możesz bez problemu, szybko i nie wychodząc z domu skonsultować swój problem medyczny. No dobrze, a co jeśli zaistnieje konieczność wystawienia e-Recepty? Żaden problem! Każdy lekarz przyjmujący online ma możliwość wystawienia e-Recepty.

Czym jest eRecepta

Najprościej rzecz ujmując e-Recepta, czyli recepta elektroniczna, to cyfrowa wersja dotychczasowej recepty „papierowej”, czyli druku o wpisanej ręcznie lub wydrukowanej treści. E-Recepta to  elektroniczny dokument, który wystawia lekarz lub inny uprawniony pracownik medyczny, widoczny na ekranie komputera w oprogramowaniu do obsługi danego gabinetu lekarskiego. Ten dokument nie jest drukowany, ale jest udostępniany poprzez system informatyczny aptece, do której potem uda się pacjent w celu zakupienia leków. Pacjent, na zakończenie wizyty u lekarza, może otrzymać informację o wystawionej e-Recepcie w postaci wydruku lub w postaci pliku .pdf wysłanego na adres e-mailowy czy w formie sms. Każda e-Recepta zawiera te same dane, jakie wcześniej można było zobaczyć na recepcie „papierowej”, np. dotyczące przepisanych leków (nazwa, ilość, dawkowanie, skład leku recepturowego, sposób dawkowania), datę wystawienia, dane lekarza wystawiającego receptę. Dodatkowo e-Recepta zawiera specjalny kod, który w aptece umożliwia zidentyfikowanie jej w systemie i wydanie leku pacjentowi.

Zalety e-Recepty

W powszechnym stosowaniu e-Recepta jest w Polsce od  8 stycznia 2020. Od tego czasu wszyscy lekarze są zobowiązani posługiwać się systemem wydawania recept w wersji elektronicznej. A co to oznacza dla pacjenta?  Wygodę i i oszczędność czasu, ponieważ e-Recepta ma  więcej zalet niż tradycyjna, np.:

•    w sytuacji gdy lekarz przepisał Ci kilka leków, nie potrzebujesz odpisu, żeby kupić je w różnych aptekach (nie tracisz też refundacji na nie)

- erErecepta jest bezpieczna. nie zgubisz jej. Zawsze masz ją w swoim telefonie.

•     nie zgubisz jej – wszystkie e-Recepty zapisują się w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Coś  jeszcze  zyskujesz dzięki e-Recepcie? Tak! Jeśli masz dostęp do IKP, możesz:

•   w każdej chwili sprawdzić jak przyjmować lek – na e-Recepcie znajdziesz informacje na temat dawkowania,

 •     otrzymać kolejną e-Receptę bez konieczności ponownej wizyty w gabinecie w przypadku choroby przewlekłej (po ustaleniu z lekarzem),

•     sprawdzić dawkowanie leków, które lekarz przepisał Twoim dzieciom (do ukończenia 18. roku życia).

 E-Recepta  wystawiona w trakcie wizyty online

Na zewnątrz zagrożenie zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 więc jedyną sensowną opcją w tym momencie jest pozostać w domu. No dobrze ale co w przypadku gdy potrzebujemy konsultacji lekarskiej ze specjalistą? W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi technologii, to naprawdę żaden problem. Platforma halodoctor.pl umożliwia konsultacje medyczne online. Jeżeli okaże się, że podczas e-Wizyty lekarz wystawi Ci e-Receptę to otrzymasz ją nawet w sytuacji gdy nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta. Nie ma takiej potrzeby gdyż system tej platformy jest tak skonstruowany, że ułatwia pacjentowi dostęp do e-Recepty  bez dodatkowych formalności. Lekarz wystawia dla Ciebie w systemie e-Receptę, a  Ty otrzymujesz sms-em 4-cyfrowy kod, który przedstawiasz w aptece wraz ze swoim numerem PESEL, lub otrzymujesz e-Receptę e-mailem jako plik PDF - widnieje na nim kod kreskowy, który potem pokazujesz w aptece. Także otrzymanie e-Recepty z wizyty online jest bardzo ułatwione.

 

Zobacz więcej: halodoctor - lekarze online

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online?