Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor

Zapalenie prostaty pojawia się u mężczyzn od 40 roku życia. Uciążliwy obrzęk i stan zapalny gruczołu krokowego, który objawia się powiększeniem gruczołu do rozmiarów orzecha włoskiego, może budzić niepokój. Znajdujący się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym u mężczyzn gruczoł odpowiada za  wytwarzanie nasienia.

 

Objawy choroby

 

Zapalenie gruczołu krokowego często powoduje bolesne lub utrudnione oddawanie moczu. Innymi objawami są:

 • ból w pachwinie,
 • ból w okolicy miednicy lub narządów płciowych,
 • czasem objawy grypopodobne.

 

Zapalenie prostaty może mieć wiele przyczyn. Czasami nie jest do zidentyfikowania. Jeśli zapalenie gruczołu krokowego jest wywołane przez infekcję bakteryjną, zwykle można je leczyć antybiotykami.

 

W zależności od przyczyny, zapalenie gruczołu krokowego może pojawiać się stopniowo lub nagle. Może ono szybko ulec poprawie (nawet samoistnie) lub w wyniku leczenia szybkiej reakcji lekarza i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niektóre rodzaje zapalenia gruczołu krokowego utrzymują się przez miesiące lub są nawracające.

 

Do objawów zapalenia prostaty należą:

 

 • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
 • Trudności w trakcie oddawaniu moczu,
 • Częstomocz, w szczególności w nocy,
 • Pilne poczucie potrzeby oddawania moczu,
 • Nieklarowna postać moczu,
 • Pojawienie się krwi podczas oddawania moczu,
 • Ból w dolnej części brzucha, w pachwinie lub w dolnej części pleców,
 • Odczuwalne bóle w kroczu,
 • Bolesność podczas stosunku seksualnego,
 • Wystąpienie objawów grypopodobnych.

 

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

 

W przypadku bólu miednicy, trudnego lub bolesnego oddawania moczu lub bolesnego wytrysku, należy skonsultować się pilnie z lekarzem. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone, niektóre rodzaje zapalenia gruczołu krokowego mogą powodować poważne nasilenie infekcji lub inne problemy zdrowotne.

Kontakt z lekarzem online przebiega szybko, w komfortowych warunkach oraz z zachowaniem 100% intymności, ponieważ nikt dodatkowy nie uczestniczy w konsultacji np. pielęgniarka, czy rejestratorka. Aby zapisać się na wizytę online:

 

 • Sprawdź dostępność lekarzy specjalistów: urologów lub andrologów i zapisz się na pasujący termin wizyty online. Ceny wizyt online rozpoczynają się już 49 zł.
 • Po wyborze specjalisty wypełnij kartę pacjenta – opisz objawy i wypełnij dane personalne, wraz z adresem e-mail oraz danymi, które posłużą na wypadek konieczności wypisania eZwolnienia.
 • Po wypełnieniu formularza pacjenta otrzymasz maila z linkiem do realizacji opłaty za eWizytę. Dokonasz opłat za sprawą systemu PayU lub przez płatność kartą. (Pamiętaj, aby w przypadku e-mauli z systemu haloDoctor sprawdzać folder „SPAM” oraz „Oferty”)
 •  Po realizacji opłaty za eWizytę ze specjalista odbierz email z linkiem do otwarcia eGabinetu. Możesz to zrobić na parę chwil przed wyznaczonym terminem lub otworzyć eGabinet wcześniej i przesłać do lekarza dodatkową dokumnetację medyczną w formie załączników w czacie.
 • eWizyty przebiegają przez czaty z lekarzami, wideorozmowy i konsultacje telefoniczne – sprawdź, który specjalista prowadzi najbardziej odpowiadającą Ci formę wizyt.

 

eRecepta i eZwolnienie

 

Po konsultacjach z lekarzem specjalistą, jeśli zajdzie taka potrzeba otrzymasz eReceptę i/lub eZwolnienie. Specjalista określi też, czy występuje konieczność przyjścia do gabinetu stacjonarnego. Recepta elektroniczna zostanie przesłana do pacjenta za pomocą SMS-a lub e-maila.

 

Stawianie diagnozy

 

Diagnozowanie zapalenia prostaty polega na wykluczeniu innych schorzeń jako przyczyny wystąpienia objawów i określeniu, jaki jest to rodzaj zapalenia gruczołu krokowego. Specjalista zapyta zapewne o historię choroby i objawy.

 

Wstępne badania diagnostyczne mogą obejmować:

 

 • Badania moczu. Lekarz może zlecić analizę próbki moczu w celu wykrycia objawów infekcji.
 • Badania krwi. Specjalista może analizować wyniki badań krwi w poszukiwaniu oznak zakażenia i innych problemów z prostatą.
 • W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, dróg moczowych i prostaty lub sonogramu prostaty. Wyniki tomografii komputerowej dostarczają bardziej szczegółowych informacji niż zwykłe zdjęcia rentgenowskie. Sonogram jest obrazem wizualnym tworzonym przez USG.

 

Na podstawie objawów i wyników badań lekarz może stwierdzić, że pacjent  ma jeden z poniższych typów zapalenia gruczołu krokowego:

 

 • Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Często wywoływane przez powszechne szczepy bakterii. Ten rodzaj zapalenia prostaty z reguły zaczyna się nagle i wywołuje objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, nudności i wymioty.
 • Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Jeśli antybiotyki nie wyeliminują bakterii wywołujących zapalenie gruczołu krokowego, może dojść do nawracających lub trudnych do leczenia infekcji.
 • Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego/zespół przewlekłego bólu miednicy. Ten typ zapalenia prostaty - najczęstszy - nie jest wywoływany przez bakterie. Często nie da się ustalić dokładnej przyczyny.
 • Asymptomatyczne zapalenie gruczołu krokowego. Ten rodzaj zapalenia gruczołu krokowego nie wywołuje objawów i zwykle jest spotykany tylko przez przypadek, gdy przechodzi się badania na inne schorzenia. Nie wymaga leczenia.

 

Konsultuj objawy zapalenia prostaty i omawiaj swoje problemy zdrowotne z lekarzami specjalistami online. Miej pewność komfortowych warunków badań lekarskich przedmiotowych, bez wychodzenia z domu.

 

Platforma haloDoctor udostępnia wizyty z lekarzami od rana do wieczora oraz w dni wolne od pracy. Sprawdź nowoczesne możliwości medycyny online i żyj zdrowo!

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online? Ból głowy - migrena, napięciowy ból głowy haloDoctor Free - nowa funkcja, która łączy pacjentów i lekarzy