Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać?

Rozpoczęcie działań z oprogramowaniem do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej to wyzwanie dla specjalistów, którzy byli przyzwyczajeni do pracy ze standardową papierową dokumentacją i kartoteką pacjentów. Młodzi adepci sztuki lekarskiej są zaznajomieni z systemami elektronicznymi, można stwierdzić, że „urodzili się już ze smartphonem w kieszeni”, jeśli jednak system obsługi EDM to dla lekarza nowość, warto zastanowić się, jakiego typu oprogramowanie wybrać aby spełniało najwyższe standardy, było intuicyjne oraz zgodne z RODO.
 

Dlaczego EDM?

Postęp wdrażania EDM w polskiej służbie zdrowia jest konsekwencją ogólnej cyfryzacji i informatyzacji społeczeństwa. W każdej branży obecne są działania zmierzające ku likwidacji tradycyjnych (papierowych) form prowadzenia dokumentacji i zarządzania danymi. Bankowość, komunikacja miejska, obsługa handlu, to jedne z najważniejszych sfer gdzie elektronika i aplikacje zastąpiły wcześniejsze rozwiązania. Czas na medycynę. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna Medfile® jest przeznaczona dla prywatnych gabinetów lekarskich, przychodni oraz dużych placówek typu kliniki.

Rozpoczęcie działania z oprogramowaniem do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej najlepiej zacząć od uruchomienia konta testowego. 14 dni testów pozwoli na zaznajomienie się z wszystkimi istotnymi funkcjami systemu, takimi jak:

 • prowadzenie kartoteki pacjentów,
 • wystawianie e-Recept i e-Zwolnień,
 • rezerwowanie wizyt pacjentów online,
 • integracja z platformą NFZ,
 • grafik wizyt w formie miesięcznej, tygodniowej lub dziennej,
 • prowadzenie magazynu leków i materiałów medycznych,
 • możliwość dodawania terapii grupowych,
   
 • dostęp do szablonów dokumentów:
  1. zaświadczeń lekarskich,
  2. zaświadczeń do becikowego,
  3. skierowania do szpitala,
  4. skierowania do poradni specjalistycznej,
  5. skierowania do pracowni diagnostycznej.
    

Standardowa karta wizyty pacjenta pozwala lekarzowi na przeprowadzenie wizyty lekarskiej natychmiast po zarejestrowaniu. Jeśli jednak specjalista potrzebuje indywidualnej karty wizyty dopasowanej do swoich potrzeb, może stworzyć ją sam, dzięki kreatorowi formularzy.
 

Bezpieczny system

Rozpoczęcie działań w Elektronicznej Dokumentacji Medycznej wymaga zaznajomienia się z prawnymi aspektami działania systemu. Podstawą jest zgodność z RODO. Program Medfile® w pełni odpowiada wymaganiom „Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych”. Ponadto, system funkcjonujący w chmurze danych, jest zabezpieczony poprzez stały backup kartoteki pacjentów i możliwość nadawania poszczególnych uprawnień użytkownikom przez administratora danych (głównego użytkownika) systemu.